Jak u nás lidé s handicapem pracují?

Kavárna v současné době zaměstnává celkem 36 lidí s handicapem, kteří pracují jako pomocná síla v kuchyni, za barem a jako pomocná obsluha.

Nově jsme se stali zaměstnavatelem na chráněném trhu práce a můžeme tak poskytnout firmám, které si od nás objednají např. výrobky či služby - tzv. náhradní plnění. (viz např.: https://www.mpsv.cz/plneni-povinneho-podilu-ozp) 

Dohoda o uznání zaměstnavatele za zaměstnavatele na chráněném trhu práce.pdf

Naši handicapovaní u nás pracují buď na zkrácené úvazky HPP a nebo na dohody (DPP).  Někteří k nám docházejí v rámci praxe od školy. V minulém roce to bylo 28 a my jsme mohli jen díky vám všem, kdo k nám chodíte počet navýšit!

Jde o osoby s těžkým zdravotním, tělesným a duševním postižením, pro které je bytí s lidmi a komunikace velice důležitá. Zaměstnáváme všechny ty, kteří to potřebují, a v tom jsme jedineční. Formu práce, pracovní náplň a způsob, jakým bude klient práci vykonávat, volíme tak, aby to pro něj bylo přijatelné a přínosné. 

Naše Kavárníky, jak jim všichni říkáme, můžeme rozdělit na dvě skupiny dle jejich schopností, pracovních dovedností a vážnosti jejich handicapu:

Tréninková skupina - nácvik pracovních dovedností, určitá praxe pro další zaměstnání (zde se jedná hlavně o klienty s lehčím handicapem) Dnes na počty lidí méně četná skupina než ta druhá  - socializační...

Socializační skupina - zde je důležité hlavně samotné začlenění do společnosti, práce v kavárně je pro tyto klienty určitým způsobem terapie a zapojení se do běžného života (zde se jedná o klienty s vážnějším handicapem). Díky vám všem, je to opravdu hodně početná skupina.

 

 

V rámci zaměstnávání osob s handicapem spolupracujeme se speciálními školami, učilištěm a také s organizacemi, které se zabývají sháněním podporovaného zaměstnání pro lidi s handicapem:

Střední škola technická - Akademie řemesel Praha - S touto školou spolupracujeme již od počátku vzniku kavárny. Jde o školu, kde rovněž studoval náš dlouholetý a šikovný pracovník Adam. Škola nás tehdy požádala o spolupráci, protože nemohla najít pro Adama praxi. Celkem k nám dochází 4 praktikanti z E oboru – Ubytovací a stravovací služby.

Odborné učiliště Vyšehrad - S touto školou probíhá spolupráce již od vzniku kavárny. Na praxích při úklidu kavárny se vystřídá cca 18 žáků během roku

Lyceum Rooseveltova (praktická škola)

Také spolupracujeme s organizací Rytmus, o.p.s. a Asistance, o.p.s., PROSAZ, o.p.s. a mnohé další organizace u nás krátkodobě či dlouhodobě umísťují své klienty na pracovní pozice.  

NÍŽE PŘEDSTAVUJEME MEDAILONKY NĚKTERÝYH  NAŠICH KAVÁRNÍKŮ. BUDEME PRO VÁS MEDAILONKY POSTUPNĚ DOPLŇOVAT, ALE Z MNOHA RŮZNÝCH DŮVODŮ, TO JDE, PROSÍME, POMALIČKU...


Marie N. – 27 let

Pracovník s handicapem - Downův syndrom, autismus, srdeční vada

Dala si jméno Džásík nebo také Zajíc.

Mluví velmi málo, ale když už, tak velmi ráda. Má tři hlavní záliby - přírodu, cestování a muziku. Z přírody má ráda hlavně zvířata, miluje koně a doma má psa Arama.

Nejraději cestuje na hory a k moři. Další její velkou láskou je muzika. Učí se hrát na kytaru a ráda bubnuje. Mezi její nejoblíbenější aktivity patří chození do divadla a na koncerty, a to nejraději s celou rodinou. Stejně tak miluje velké rodinné oslavy. Ráda má kávu Latté Macchiato s dortíčkem, tím vždy zakončuje svoji směnu

Tomáš V. – 31 let

Pracovník s handicapem - Těžká epilepsie, rysy autismu, mentální retardace

Je usměvavý, veselý, rád komunikuje a je pracovitý.

Rád si prohlíží knihy, především o zvířatech a má doma sbírku samolepek. Dalším jeho velkým koníčkem jsou kalendáře. Pokud zapomenete, kdy má kdo svátek, nebo nevíte kolikátého je, Tomáš vám to s úsměvem připomene. Líbí se mu výlety po hradech a zámcích, rád se prochází v přírodě a potěší ho i procházka za zvířaty do Zoologické zahrady. Miluje návštěvy Botanické zahrady, kde obdivuje květiny, stromy, keře a učí se jejich názvy. To vše si fotí, což je jeho další velká záliba.

V kavárně neobsluhuje, protože mu to jeho zdravotní stav nedovolí, ale pomáhá s pomocnými pracemi – skládá ubrousky, vyrábí věci pro Zajíčkův obchůdek. U činnosti musí sedět, nevydrží dlouho stát. Vždy ho doprovází maminka, bez které se neobejde. Maminka je moc milá a usměvavá paní, byť má opravdu velice těžký život.

Petr C. – 33 let

Pracovník s handicapem - kombinované postižení

Je velmi komunikativní a rád pomáhá lidem, a proto se mu práce v kavárně moc líbí.  Vystudoval odborné učiliště speciální - obor obuv a zahradnické práce. Mezi jeho záliby patří sport: míčové hry, kolo, rád chodí po horách. Je pracovitý a pomáhá doma s úklidem, a když si chce odpočinout, poslouchá rád hudbu. Petr dělá objednávky a roznáší je, někdy se však cítí jistěji pouze u nádobí.

Michael H. – 26 let

Pracovník s handicapem - mentální postižení, oslabená imunita

Rád komunikuje s lidmi a práce v kavárně ho moc baví. Absolvoval nejprve učební obor keramické práce a následně úspěšně vystudoval obor provozní služby - pokojská/pokojský.

Míša sbírá modely aut a časopisy s motoristickou tematikou, nejvíce se zajímá o automobilový tuning. Každý den chodí na procházky se svou labradorkou Nelly. Ve volném čase rád plave a jezdí na kole.

Michal pracuje ještě v kavárně Bílá vrána. Michalova maminka pro kavárnu nafotila tu krásnou velikou fotku kavárníků v zadní části café

Tereza J. – 26 let

Pracovník s handicapem - Downův syndrom

Veselá a usměvavá mladá slečna, která je po chvilce „rozkoukávání“ mile komunikativní.

Terezka má ráda sport, především jízdu na kole, v zimě na lyžích, plave a také cvičí jógu. Ráda jezdí na koni a není jí cizí ani horolezecká stěna.

Miluje výlety do přírody a posezení u táboráku s kytarou. Její zálibou je také plavání, ve vodě je jako ryba a dokonce vyhrává i plavecké závody. Když není zrovna venku, hraje různé hry na počítači anebo "mastí" karty a s oblibou si hraje na zpěvačku.

Ráda pomáhá své mamince, baví jí hlavně úklid domácnosti. Ráda se učí, a tak navštěvuje střední odborné učiliště. Vystudovala obor prodavačka, dále obor pokojská – provozní služby a nyní pokračuje na praktické škole učiliště Vyšehrad.

V projektu Kavárna pracuje již od května 2013.

Adam T. – 26 let let

Pracovník s handicapem - Lehká mentální retardace, vada řeči

Je milý, pracovitý a rád poznává nová místa, a to jak pěšky, tak autem nebo na kole. Obdivuje zemědělskou techniku všeho druhu, hlavně kombajny a traktory. Rád fotí a posílá SMS zprávy. Miluje hory a lyžování. Jeho nejoblíbenějšími jídly jsou svíčková a ovocné knedlíky. Vydělané peníze si šetří. Adam velmi rád v kavárně dělá objednávky a nosí kávu.

V projektu Kavárna je Adam od března 2012.

Zuzka H. – 31 let let

Pracovník s handicapem – lehká mentální retardace

Zuzka je milé a komunikativní děvče. V kavárně začala pracovat v září 2016 a od té doby dělá velké pokroky. Ze začátku byla nervózní a bála se, aby něco nepokazila, ale nyní je za barem jako doma. Obsluhuje na jedničku. Není se její doménou staly ještě „rumové koule“ které pro Vás koulí jednu jako druhou. Má ráda hudbu, ráda tancuje, někdy i za barem

Karolína H. – 27 let let

Pracovník s handicapem - lehká mentální retardace; Epilepsie ve formě zahledění

Karolína ráda luští křížovky a osmisměrky. Začala chodit po Praze, baví jí vyrábění pro Zajíčkův obchůdek, poslouchání hudby. Ráda jezdí na kole, ale díky nemoci má nyní kolo zakázané.

Karol si velmi ráda povídá, má krásný úsměv, který ale nerada ukazuje. Karol má v plánu zkusit obsluhu, na kterou se moc těší.

František D. – 28 let

Pracovník s handicapem - rysy Autismu, srdeční vada, mentální retardace

Dovede vyslovit jen začáteční písmena jmen, lehká slova, ale všemu rozumí a je společenský. Dokonce umí základy znakového jazyka. Navazuje kontakt dotykem, rád si podává ruce a jeho oblíbená témata jsou: kolik je vám let, jak se jmenujete, kdy půjdete domů. Fanda také přesně ví, co kdo má v kavárně na práci a kontroluje ho. Stejně tak dobře ví, kolikátého je a kolikátého má příští směnu.

Rád by si ušetřil peníze na jeho oblíbené mlsání, DVD s pohádkami a CD s písničkami od Jaroslava Uhlíře. Dlouhodobě by si chtěl v prasátku našetřit na pobyt v Chorvatsku, moře má moc rád.

V projektu Kavárna je již od samého začátku – tedy od roku 2011

Barbora S. – 44 let

Pracovnice s handicapem – porucha soustředění, lehká forma DMO, porucha nervové soustavy

Bára se ráda směje, připravuje kavárnu na otevření, vypulíruje stoly. Ráda kouká na televize, sleduje internet, ráda je se synovcem a neteří. Rajská, svíčková, sladké, čaj s mlékem – to je její

Marcel N. – 21 let

Pracovník s handicapem - Lehká mentální retardace, vada řeči

 

Obsluhuje, je usměvavý, milý, komunikativní, vždy mu to velmi sluší. Rád chodí na koncerty a muzikály, z výplaty si na ně šetří. Rád fotí a rád kouká na televizi. Studuje ještě učiliště, a proto nemá na práci tolik času. Ale do kavárny chodí moc rád. Když vás obsluhuje Marcel, máte na chvilinku pocit, jako kdyby kolem vás poletoval číšník - elegán z doby první republiky.

 

Michal Ř. – 31 let

Pracovník s handicapem – Střední mentální retardace, raná dětská mozková obrna

Michal připravuje kavárnu na otevření – utírá stoly, vytahuje mříže, s asistencí začal i obsluhovat. Obsluha ho velmi baví a celý při ní září, což mu vydrží až domů. Na první pohled se zdá, že Míša hůře slyší, ale trochu záleží na tom, co chce slyšet

Petr J. – 20 let

Pracovník s handicapem – Lehká mentální retardace, výrazné rysy ADHD, rysy autismu

Petr pomáhá v kavárně s přípravou a dalšími pracemi jako jsou skládání ubrousků, trhání máty, nakládání sýrů. Má rád dopravu všeho druhu: autobusy, tramvaje, vlaky. Nasedne a jede. Nemá rád hrachovou kaši a koprovou omáčku. Nyní má pro Ježíška jen těžko splnitelné přání – moc by si přál, aby se všechny motoráky nechali natřít na červeno, jako tomu bývalo kdysi. Petr je shcpný přijít o půlhodiny do práce, protože se koukal z mostu na vlak a ten, o němž věděl, že má jet, měl půl hodiny zpoždění. My bychom tedy potřebovali od českých drah vždy avízo, abychom věděli, jak pozdě Petřík přijde… (Je to sice legrace, ale pro jeho asistenta, zas tak ne, neboť Petr přijde pozdě kvůli vlaku, ale chce zůstat celou směnu… Což ne vždy asistent může…)

Petr je moc šikovný a práce u nás jej velmi baví.

Jan P. – 23 let

Pracovník s handicapem – těžká slabozrakost, fobická porucha, lehká forma ADHA

Honza má rád zvířata – hlavně psy. Rád chodí do ZOO, zajímá se o veřejnou dopravu: tramvaje, autobusy. Zná trasy všech linek. Rád poslouchá Český rozhlas a soutěžní pořady v televizi. Miluje lasagne a bramborovou kaši.

Honza chodí na přípravu kavárny v sobotu ráno. Mohl by zůstávat i déle a vyzkoušet obsluhu, snad se to podaří. Honza je velmi inteligentní a šikovný. Celou přípravu už vlastně zvládá sám, nikdy na nic nezapomene. Byť je těžce slabozraký, perfektně nakládá hermelíny a utopence, a opravdu jej to baví

Štěpán M- – 31 let

Pracovník s handicapem – schizofrenie

Rád vyřizuje nákupy pro maminku, potraviny, poštu. Šetří na dovolenou, na jízdenky na cestu k babičce, v létě na bazén, koupil si televizi. Rád sportuje, hraje basketbal s kamarády, ale klidně i sám. K jídlu má rád krokety, pálivé omáčky. Absolvoval v DDM kurzy rybářství, kresby a mnoho dalších.

Štěpán patří nyní mezi pravidelné pracanty. Je vydatnou posilou na večerní směny a nelká se ani velkých akcí. Někteří hosté si jej na své akce dokonce u nás „domlouvají“.

Martin J – 39 let

Pracovník s handicapem

Martin je velmi chytrý a společenský člověk. V kavárně skládá ubrousky, trhá mátu, nakládá hermelíny, chodí, resp. jezdí  do práce velmi rád. Jinak jezdí na koncerty a do hudebních klubů, poslouchá rock, metal, elektronický pop, country, folk. Občas s rodiči jede do divadla nebo kina. Luští sudoku, či se snaží složit rubikovu kostku. Baví ho hrát stolní hry, například karty nebo pexeso.
Učí se anglicky, opakuje si francouzštinu. Rád čte životopisy a cestopisy a dívá se na filmy pro pamětníky.

Pavlína S. – 22 let

lehká mentální retardace, porucha pozornosti, porucha řeči

Usměvavá stále dobře naladěná slečna, která pomáhá s přípravou, nebo na kavárně skládá ubrousky, vyrábí do Zajíčkova obchůdku. To je jde opravdu velmi dobře, byť k jejímu handicapu patří obrovský třes rukou. I přesto bychom ale rádi vyzkoušeli debaras a jiné drobné práce spojené s pohybem na place. Její dobré nálady je totiž u stolku s vyráběním doslova škoda. Pro Pavlínku hledáme na čtvrtek odpoledne dobrovolníka na asistenci právě pro ten pohyb na place.

Ráda jezdí s rodiči na výlety do přírody, poslouchá písničky z muzikálů. Z jídla má nejraději svíčkovou na smetaně. Pavlínka má přítele, je velmi zamilovaná a moc ráda o tom vypráví…

Daniel M. – 23 let

Pracovník s handicapem - dětská mozková obrna (zkráceně DMO)

Daniel pochází s Polska, je velmi inteligentní a zábavný. Když přijde na směnu, je s ním legrace. Daniel vkládá na stránky týdenní menu, fotky a jinak je upravuje. Chodí ale také pomáhat s ubrousky a jinou prací. Daniel má přezdívku Tazz a má mnoho zájmů. Mezi ty největší patří jeho syn, programování, jazyky a knihy. Daniel se osobně sešel s geniálním fyzikem na vozíku, panem Stephenem Hawkingem.

Daniel mluví dobře anglicky a polsky, domluví se i německy. Jeho oblíbená jídla jsou z obou zemí, k nimž má vztah - pirohy, bigos, svíčková a řízek.

Veronika V. – 23 let

Pracovnice s handicapem - Lehká mentální retardace

Praktická, společenská, a upovídaná dnes již mladá paní s mnoha sportovními zájmy. Nejraději má lyžování, turistiku a plavání, také jezdí ráda na kole, na koni a dokonce na raftu nebo na plachetnici.

Doma tráví čas nejraději u počítače, ale také ráda vaří, což s nadšením vítá celá její rodina. Má ráda zvířata - doma má psy, kočky a rybičky. Veronika miluje malé děti, a také proto je jejím velkým snem mít jednou vlastní kavárnu, kam budou chodit maminky s malými dětmi a všichni se tam budou cítit příjemně. Peníze vydělané v kavárně si chce ušetřit na zimní dovolenou na horách se Zajíčkem. Je vdaná za jednoho z našich kavárníků.

V projektu Kavárna je již od roku 2012, první směnu měla v říjnu v kavárně Café Louvre. Patří dokonce mezi nejskalnější členy Zajíčku na koni, o.p.s. - byla na prvním táboře v roce 2005